Jak začít s otužováním v ledové vodě? Je to o rozhodnutí a tréninku.

Jak začít s otužováním v ledové vodě? Je to o rozhodnutí a tréninku.

Možností, jak se v zimě tužit je mnoho a asi se shodneme, že saunování už znáte. Teplo střída chlad. Jo, po tom se vždycky cítím fajn. Jiný, “větší fajn” nastává v situaci, kdy teplo vynecháte. Vlastně jen na první pohled. 

Pokud je sauna něco, co už znáte a toužíte po dalším levelu, pak jsou tyto řádky právě pro Vás.  

Možná je ve vašem okolí někdo, kdo se v zimě otužuje v ledové vodě. Říkáte mu blázen nebo Vás inspiruje? Tady to začíná. První selekce. Pojďme se tedy pobavit o tom, proč to lidi dělají a jaké jsou atributy úspěchu. 

NASA zkoumala eskymáky a šerpy, aby astronauti mohli vydržet déle v extrémně chladném kosmickém prostoru. Všichni vrcholoví sportovci často chodí po tréninku do ledových kádí a po tréninku ještě trpí bolest svalů, aby rychleji regenerovali. 

Ano, dělají to ti nejlepší. Dělají to už dávno, dříve, než byl Wim Hof (držitel několika rekordů v oblasti chladu), než se začalo chodit v trenýrkách na Sněžku. Proč si myslíte, že Michael Phelps (americký plavec, držitel 28 olympijských medailí) zvládl spálit 12 000 kalorií a vědci říkali, že to není možné? Trénoval ve studené vodě. 

Nabízí se otázka, zda-li se potřebuje běžný člověk chodit otužovat do rybníka nebo ledové vody? Já myslím, že ne, ale mohl by.  Pokud cítí, že je zdravý a chce být silnější a odolnější. Co to znamená zdravý? Určitě se nedoporučuje otužovat v ledové vodě, pokud máte jakékoliv onemocnění nebo se necítíte dobře. Některé studie naopak píší, že pokud cítíte první příznaky nemoci a máte např. mírně zvýšenou teplotu, dá se bacil ještě v první fázi přebít právě studenou vodou co nejblíže 0°C. Osobně jsem tuto variantu vyzkoušel zatím jednou a zabrala. To však neznamená, že zabere Vám. 

Atributů úspěchu v pravidelném otužování je hodně a není to pro každého. Práce s nekomfortem, s dechem, s rituály před samotným ponorem. Taky je rozdíl, jestli jste introvert nebo extrovert a jak se dokážete před vstupem do vody uvolnit. Rozhoduje také rychlé depo. Není úplně jednoduché si oblékat ponožky, když necítíte nohy ani ruce. 

Pravidelné otužování ve studené vodě Vám může pomoci s prokrvením těla, zlepšením imunity a nastartování metabolismu. Právě aktivace hnědého tuku při otužování Vám pomáhá efektivněji spalovat. Zjednodušeně řečeno hnědý tuk je tuk, který nám pomáhá spalovat bílý tuk pomocí termogeneze – tvorby tepla. Postupem času ho jako dospělí ztrácíme. Tento tuk mají např. novorozenci, proto se při chladu nedokáží tolik třást jako dospělí. Samozřejmě výhod je více, při otužování v ledové vodě se často překonáváte, tudíž posilujete i psychickou odolnost.

Každopádně. Určitě se nemusíte otužovat každý den, tak jako profesionální atleti. Vše má své zdravé pojetí a každé tělo reaguje jinak. Takový společný ponor do rybníka s přáteli jednou týdně může být ale slibný začátek. No a pokud takové přátelé ještě neznáte, tak věřte, že existují, stačí hledat (třeba v Moravské Třebové).

Chcete se o otužování dozvědět více? Získat relevantní informace z nejnovějších studií a zažít otužovaní v praxi? 

Možná právě pro Vás jsou naše kurzy, které také pořádáme ve spolupráci s TheraGym.

kurz Síla chladu 2019
z vánočního čvachtání v Moravské Třebové

Michael Havlík

Tags: , , ,